Här tar du ditt nästa steg. Oavsett om du är i början av din karriär eller redo för mer får du möjligheten att utvecklas i en miljö som präglas av ambition, driv och framgång.
Med styrkan från Sveriges ledande mäklarkedja i ryggen får du rätt förutsättningar att lyckas – med verktyg, nätverk och stöd som gör skillnad på riktigt.
Möjligheter hos oss
-
Partner
Att bli partner är ett steg för dig som vill vidare mot delägarskap eller driva ditt eget franchisebolag. Du fakturerar från eget bolag vilket ger möjlighet att bygga upp kapital för att på sikt ta nästa steg i din karriär.
-
Delägare
Att bli delägare innebär att du kliver in i ett av Fastighetsbyråns kontor med ägaransvar och en tydlig möjlighet att påverka både affären och din egen utveckling.
-
Franchisetagare
För dig som vill ta nästa steg fullt ut finns möjligheten att bli franchisetagare. Då driver du ditt eget kontor och bygger din verksamhet vidare – med tryggheten i ett starkt och framgångsrikt koncept i ryggen.
Dags att ta nästa steg?
-
Beskrivning
När du blir delägare i Fastighetsbyrån blir du samtidigt delägare i ett bolag som bedriver sin verksamhet utifrån branschens förmodligen starkaste och mest framgångsrika franchisekoncept.
Som delägare är du med och delar bolagets framgång, men även motgångar. Delägare får äga max 20% av aktierna och inte äga mer än den franchisetagare som äger minst i franchisebolaget. Om du i framtiden vill ta steget vidare och bli chef eller franchisetagare för bolaget får du som delägare en flygande start i resan mot detta mål.Vad som krävs
För att bli delägare krävs att du är registrerad fastighetsmäklare och aktivt utövar fastighetsförmedlingsverksamhet som anställd i franchisebolaget. Ett delägarupplägg bygger på ömsesidigt förtroende och måste vara något alla parter är med på – medarbetaren, franchisetagaren och HK. Om du är på väg, eller har blivit delägare, erbjuder Fastighetsbyrån en traineeutbildning som lägger grunden för din framtida utveckling inom Fastighetsbyrån. -
Beskrivning
Som partner på Fastighetsbyrån har du eget bolag och fakturerar.
Att vara partner är en bra möjlighet för dig som på sikt vill bli delägare eller franchisetagare – du sparar pengar i ditt eget bolag och du bestämmer över dina likvida medel.Vad som krävs
För att bli partner krävs att du är registrerad fastighetsmäklare och aktivt utövar fastighetsförmedlingsverksamhet i eget bolag.Ett partnerupplägg bygger på ömsesidigt förtroende och måste vara något alla parter är med på – medarbetaren, franchisetagaren och HK.
-
Beskrivning
Som franchisetagare är du ägare av franchisebolaget och bedriver verksamheten enligt Fastighetsbyråns franchisekoncept. Som franchisetagare har du det övergripande ansvaret för den dagliga verksamheten ser till att kontoret följer de riktlinjer som finns.Vad som krävs
Du ska vara registrerad fastighetsmäklare och gärna ha varit verksam som fastighetsmäklare i några år, samt ha arbetat en längre tid inom Fastighetsbyrån. För att driva en verksamhet ska du ha ett affärsdriv och goda ledaregenskaper. Erfarenhet av arbetsledning med personalansvar är meriterande.
Nyfiken på partner eller delägarskap?
Prata med Arvid om du vill höra om möjligheter som finns på Fastighetsbyrån – han berättar gärna mer. Slå honom en signal redan idag!
Arvid Sundquist, Etablerings- och franchiseutvecklingsansvarig
arvid.sundquist@fastighetsbyran.se
070-109 34 47
För dig som är student
Praktik på Sveriges största mäklarkedja
En praktikplats med hög kvalitet och relevant innehåll är en avgörande del av din mäklarutbildning. Som Sveriges största mäklarkedja kan Fastighetsbyrån erbjuda de bästa förutsättningarna för dig som är ny i branschen. Här får du en stark start, rätt stöd och möjlighet att utvecklas tillsammans med en engagerad handledare.
Vi arbetar aktivt för att erbjuda praktikplatser över hela landet. Våra kontor ser praktiken som en investering i framtiden och i dig – med ambitionen att du ska bli en del av teamet som mäklare.
Vill du veta mer om möjligheterna hos oss som student?
Kontakta oss!
Studentambassadör
Som studentambassadör på Fastighetsbyrån får du en unik fördel redan under studietiden. Du bygger ett starkt nätverk, får värdefulla erfarenheter och skapar ett försprång som gör skillnad när du kliver ut i branschen.
Du garanteras praktikplats på den ort du själv väljer, med möjlighet att testa olika kontor och verkligen uppleva mäklaryrket på riktigt. Samtidigt är du med och skapar event på din skola och får ta del av inspirerande aktiviteter tillsammans med oss.
Det är en unik fördel som ger dig ett tydligt försprång in i mäklaryrket.
Vill du jobba på Framtidsbyrån?
-
Fotograf till SolnaÖvriga tjänster · Stockholm
-
Fastighetsmäklare till VaraFastighetsmäklare · Västra Götalands län
-
Visningsvärd / Praktikant till LaxåPraktikplats · Örebro Län
-
Fastighetsmäklare med möjlighet till partner- eller delägarskap till LaxåFastighetsmäklare · Örebro Län
-
Visningsvärd / Praktikant till AskersundPraktikplats · Örebro Län
Säg hej till framtiden
Ulf Häger
Rekryteringsansvarig - Huvudkontoret
ulf.hager@fastighetsbyran.se
072- 231 90 14
Amanda Wendelstam
Ansvarig studentrekrytering - Huvudkontoret
amanda.wendelstam@fastighetsbyran.se
076- 629 73 64
Arvid Sundquist
Etablerings- och franchiseutvecklingsansvarig
arvid.sundquist@fastighetsbyran.se
070-109 34 47